niedziela, 1 czerwca 2014

Szparagi i wino

Odkąd szparagi triumfalnie, po kilkudziesięciu latach wróciły na nasze stoły i zrobiły się modne, powstał naturalny problem czym je popijać. Dyskusja na ten temat powraca co roku wczesną wiosną. Zdeklarowani fani Rieslinga przekonywać będą, że to wino pasuje do wszystkiego a do szparagów w szczególności. I oczywiście jest w tym bardzo dużo racji. Riesling może mieć tysiące twarzy od mineralnej z dużą kwasowością po słodką .
Ale nie jest to jedyna możliwość. Sprawdzą się na pewno Grüner Veltlinerem, Sauvignon Blanc, Pinot Blanc. Na pewno dobrym kompanem może być portugalskie Vinho Verde.
Ale to tylko teoria lub przypuszczenia. Żeby być pewnym trzeba próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Tak naprawdę ważne jest jak i z czym szparagi będą podane.
Dzięki spotkaniu zorganizowanemu przez Kondrat Wina Wybrane i restaurację Oliva mieliśmy okazję spróbować trzech dań ze zielonymi szparagami w roli głównej.


Przygotował je szef kuchni restauracji Oliva Łukasz Żuchowski

Zaproponował nam:


- zielone szparagi w oliwie cytrynowej, soli morskiej z pikantnym sosem rouille;


- szparagi z flambirowaną wątróbką i truskawkami;


- tagliatelle ze szparagami, krewetkami i chili.


My również czynnie uczestniczyliśmy w ich powstawaniu.


Jan Czyż zaproponował nam sześć bardzo różnych win.

- Vilacetinho Vinho Verde DOC (27 zł) – świeże, z delikatnymi aromatami cytrusowymi, orzeźwiające.

- St. Just Yves Lambert Blanc Saumur AOC (46 zł) – dominują aromaty kandyzowanych owoców, cytrusów. Pełne, dobrze zbalansowane z przyjemnym finiszem.

- Ilurce Rosado Rioja DOCa (29 zł) – różowe ze szczepu garnacha. O dość i intsnsywnym kolorze. Aromatyczne (czerwone owoce). Świeże .

- Villadoria Barbera Piemonte DOC (29 zł) Rubinowy kolor, aromaty owocowe -śliwki , wiśnie. Bardzo przyjazne i uniwersalne, Bardzo dobra relacja jakości do ceny.

- Leyda Lot 21 Pinot Noir Leyda Valley (120 zł) Jedyne tego dnia wino starzone w beczce. Bukiet elegancki i złożony ( wiśnie, jerzyny, pomarańcze z akcentami przypraw korzennych).
Pełne z ładnie wtopionymi taninami I z dobrą przyjemną kwasowością. Bardzo dobre eleganckie wino.

- Bisol Salis Prosecco Valdobbiadene Superiore DOCG (85 zł) Rześkie z pięknymi bąbelkami i dobrą kwasowością. W nosie dominują aromaty owocowe,brzoskwiniowe i cutrusowe. W ustach jest głatkie, łagodne z lekką słodyczą. Pyszne.


Próbowaliśmy je kolejno do każdego dania. I oczywiście jednomyślności nie było.
W sobotni upalny poranek (godzina 10) zimne Prosecco smakuje zawsze i do wszystkiego, do szparagów również.

Do szparagów w oliwie cytrynowej z sosem rouille pasowało nam połączenie z barberą oraz różową garnachą a i Prosecco dało radę.
Do szparagów z flambirowaną wątróbką i truskawkami chętnie wypilibyśmy barberę , garnachę chociaż chenin blanc również znalazł amatorów takich połączeń.
Tagliatelle ze szparagami, krewetkami i chili dobrze łączyło się Vinoho Verde jak również z chenin blanc.
Pinot Noir jest winem bardzo smacznym ale chyba jednak zbyt ciężkim jak do zaproponowanych dań.

Tak naprawdę wybór wina zależy od sposobu przygotowania, dodatków, przypraw.


Na zakończenie spotkania szef kuchni Łukasz Żuchowski zaserwował nam deser: lody chałwowe z aromatyzowaną na miejscu pomarańczową oliwą i karmelizowanymi zielonymi szparagami. Pycha.

Od szefa kuchni dostaliśmy również przepisy na degustowane dania. Przepisy niedługo.
Degustowaliśmy na zaproszenie Kondrat Wina Wybrane.

więcej o doborze wina do potraw ze szparagami na poza tokajem 

1 komentarz:

  1. Mmm widać, że smacznie było. Żałuję, że nie mogłam być, ale byłam daleko, daleko na wakacjach :)

    OdpowiedzUsuń